Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 69.5 hp 51.8 kW |
| Displacement | 203 in³ 3.33 l |
| Net Power - 2,200 rpm - ISO 9249:2007, 80/1269/EEC | 69.5 hp 51.8 kW |
| Bore | 3.7 in 94 mm |
| Stroke | 4.7 in 120 mm |
| Engine Model - U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage V | Cat® C3.3B Cat® C3.3B |
| Gross Power - SAE J1995:2014 | 74.3 hp 55.4 kW |
| Operating Weight | 17695 lb 8025 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 16163 lb 7330 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 17695 lb 8025 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Dig Depth | 185 in 4687 mm |
| Stick Length | 87 in 2208 mm |
| O/A Track Width | 91 in 2300 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113 in 2880 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 5665 mm (223 in)*** 5665 mm (223 in)*** |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Maximum Dump Clearance | 223 in 5672 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 100 in 2540 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 5800 mm (228 in)*** 5800 mm (228 in)*** |
| Ground Clearance | 14 in 350 mm |
| Boom In Reach | 89 in 2250 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 56 in 1425 mm |
| Maximum Dig Height | 307 in 7809 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Maximum Reach | 272 in 6900 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 121 in 3080 mm |
| Swing Bearing - Height | 30 in 756 mm |
| Vertical Wall | 162 in 4110 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 266 in 6766 mm |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Track Belt/Shoe Width | 18 in 450 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 51 in 1290 mm |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Height | 17 in 431 mm |
| Width - Standard | 90.6 in 2300 mm |
| Width - Wide | 96.5 in 2450 mm |
| Steel Tracks with Pads | 662 lb 300 kg |
| Long Stick | 187 lb 85 kg |
| Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.1 psi 35 kPa |
| Travel Speed - Low | 1.8 mile/h 3 km/h |
| Travel Speed - High | 3 mile/h 4.9 km/h |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 15962 lb 71 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4.7 psi 32.1 kPa |
| Maximum Traction Force - High Speed | 6587 lb 29.3 kN |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Engine Oil | 3 gal (US) 11.2 l |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Hydraulic System | 29 gal (US) 110 l |
| Fuel Tank | 38 gal (US) 145 l |
| Digging Force - Stick - Long | 8250 lb 36.7 kN |
| Operating Pressure - Swing | 3626 psi 250 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Digging Force - Stick - Standard | 9285 lb 41.3 kN |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 44 gpm 167 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Digging Force - Bucket | 13241 lb 58.9 kN |
| Machine Swing Speed | 10.6 r/min 10.6 r/min |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Note | European Union Directive "2000/14/EC" European Union Directive "2000/14/EC" |
| Swing Bearing - Height | 30 in 756 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 105 in 2671 mm |
| Ground Clearance | 14 in 350 mm |
| Boom In Reach | 66 in 1681 mm |
| O/A Track Width | 91 in 2300 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 97 in 2466 mm |
| Maximum Dig Height | 291 in 7392 mm |
| Note (2) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Maximum Reach | 252 in 6391 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 56 in 1425 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Vertical Wall | 142 in 3600 mm |
| Dig Depth | 163 in 4145 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 228 in 5780 mm |
| Note (1) | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 51 in 1290 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 222 in 5645 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 246 in 6246 mm |
| Maximum Dump Clearance | 207 in 5255 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 18 in 450 mm |
| Stick Length | 66 in 1665 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113 in 2880 mm |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. |
| Recyclability | 96% 96% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All Models308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator
308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator
308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.