Overview
The Cat?� C32 Industrial Power Unit has a rating of 746 bkW (1000 bhp) @ 1800 rpm and meets U.S. EPA Tier 4 Final emission standards.
Key Specs
The Cat?� C32 Industrial Power Unit has a rating of 746 bkW (1000 bhp) @ 1800 rpm and meets U.S. EPA Tier 4 Final emission standards.
Displaying 1-6 of 4
| Maximum Power | 1000 hp 746 kW |
| Maximum Torque | 3825 lb-ft @ 1200 rpm 5186 Nm @ 1200 rpm |
| Rated Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Minimum Power | 1000 hp 746 kW |
| Emissions | U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V |
| Engine Configuration | V-12 V-12 |
| Cycle | 4 4 |
| Bore | 5.7 in 145 mm |
| Stroke | 6.4 in 162 mm |
| Displacement | 1958.9 in³ 32.1 l |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |
| Aspiration | Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) |
| Combustion System | Direct Injection Direct Injection |
| Cooling System | liquid liquid |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise Counterclockwise |
| Aftertreatment | DOC DOC |
| Height | 77.6 in 1970 mm |
| Length | 100.7 in 2558 mm |
| Width | 64.4 in 1637 mm |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All Models