Overview
This Cat® C18 engine variant equipped with a serial twin turbocharged-aftercooled system is capable of achieving power between 563-597 kW (755-800 hp) @ 1800 rpm while meeting EU Stage V emission standards.
Key Specs
This Cat® C18 engine variant equipped with a serial twin turbocharged-aftercooled system is capable of achieving power between 563-597 kW (755-800 hp) @ 1800 rpm while meeting EU Stage V emission standards.
| Maximum Power | 800 hp 597 kW |
| Maximum Torque | 2736 lb-ft @ 1300 rpm 3710 Nm @ 1300 rpm |
| Rated Speed | 1800 1800 |
| Minimum Power | 755 hp 563 kW |
| Emissions | EU Stage V EU Stage V |
| Number of Cylinders | 6 vertical in-line 6 vertical in-line |
| Displacement | 1104.5 in³ 18.1 l |
| Aspiration | Series Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) Series Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) |
| Bore | 5.7 in 145 mm |
| Stroke | 7.2 in 183 mm |
| Combustion System | Direct Injection (MEUI) Direct Injection (MEUI) |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |
| Aftertreatment | DOC+DPF+SCR or DOC DOC+DPF+SCR or DOC |
| Rotation from Flywheel End | Anti-clockwise Anti-clockwise |
| Cooling System | Liquid Liquid |
| Length | 61 in 1545 mm |
| Width | 45 in 1141 mm |
| Height | 53 in 1334 mm |
| Dry Weight | 3875 lb 1758 kg |
| Wet Weight | 3945 lb 1790 kg |
| Note 1 | *Final dimensions dependent on selected options *Final dimensions dependent on selected options |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsC18
C18 ACERT Industrial Engine Video Profile - Morbark 3800 Wood Chipper