Overview
The Cat?� C32 Industrial Diesel Engine is offered in ratings ranging from 746-895 bkW (1000-1200 bhp) @ 1800 rpm. These ratings meet U.S. EPA Tier 4 Final emission standards.
Key Specs
The Cat?� C32 Industrial Diesel Engine is offered in ratings ranging from 746-895 bkW (1000-1200 bhp) @ 1800 rpm. These ratings meet U.S. EPA Tier 4 Final emission standards.
Displaying 1-6 of 6
| Maximum Power | 1200 hp 895 kW |
| Maximum Torque | 4056 lb-ft @ 1200 rpm 5499 Nm @ 1200 rpm |
| Rated Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Minimum Power | 1000 hp 746 kW |
| Emissions | U.S. EPA Tier 4 Final U.S. EPA Tier 4 Final |
| Engine Configuration | V-12 V-12 |
| Bore | 5.7 in 145 mm |
| Stroke | 6.4 in 162 mm |
| Displacement | 1958.9 in³ 32.1 l |
| Compression Ratio | 15.0:1 15.0:1 |
| Aspiration | Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) Twin Turbocharged Aftercooled (TTA) |
| Combustion System | Direct Injection Direct Injection |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise Counterclockwise |
| Aftertreatment | DOC DOC |
| Length | 73.8 in 1874 mm |
| Width | 63 in 1600 mm |
| Height | 53.9 in 1370 mm |
| Weight - Net Dry - Basic Operating Engine Without Optional Attachments | 6625 lb 3004 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All Models