Overview
CW Couplers make attachment changes simple and increase the utilization of an excavator.
Key Specs
Displaying 1-6 of 6
| Weight | 57.3 lb 26 kg |
| Overall Width | 9.8 in 248 mm |
| Machine Class | 2 Ton Mini Excavators 2 Ton Mini Excavators |
| Overall Height | 9.6 in 244 mm |
| Overall Length | 14.3 in 362 mm |
| Pin Diameter | 1.4 in 35 mm |
| Interface Type | Pin On Pin On |
| Required Hydraulics | Dedicated Factory Installed Dedicated Factory Installed |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® CW-05 Coupler Overview
Cat® CW-05 Coupler - Coupling and Uncoupling
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments