Overview
CW Couplers make attachment changes simple and increase the utilization of an excavator.
Key Specs
Displaying 1-6 of 6
| Weight | 132.3 lb 60 kg |
| Overall Width | 15 in 382 mm |
| Machine Class | 4 Ton Mini Excavators 4 Ton Mini Excavators |
| Overall Height | 12.6 in 320 mm |
| Overall Length | 19.3 in 490 mm |
| Pin Diameter | 1.6 in 40 mm |
| Interface Type | Pin On Pin On |
| Required Hydraulics | None Required None Required |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® CW-05 Coupler Overview
Cat® CW-05 Coupler - Coupling and Uncoupling
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments