Overview
CW Couplers make attachment changes simple and increase the utilization of an excavator.
Key Specs
Displaying 1-6 of 6
| Weight | 202.8 lb 92 kg |
| Overall Width | 14.3 in 363 mm |
| Machine Class | 10 Ton Mini Hydraulic Excavators 10 Ton Mini Hydraulic Excavators |
| Overall Height | 13.7 in 347 mm |
| Overall Length | 29.1 in 738 mm |
| Pin Diameter | 2.4 in 60 mm |
| Lifting Hook Capacity | 3086.5 lb 1400 kg |
| Interface Type | Pin on Pin on |
| Required Hydraulics | Dedicated Factory InstalledDedicated Factory Installed Dedicated Factory InstalledDedicated Factory Installed |