Overview
CW Couplers make attachment changes simple and increase the utilization of an excavator.
Key Specs
Displaying 1-6 of 6
| Weight | 57.3 lb 26 kg |
| Overall Width | 9.3 in 235 mm |
| Machine Class | 1 Ton Mini Excavators 1 Ton Mini Excavators |
| Overall Height | 9.4 in 239 mm |
| Overall Length | 17.3 in 439 mm |
| Pin Diameter | 1.2 in 30 mm |
| Lifting Hook Capacity | 1322.8 lb 600 kg |
| Interface Type | Pin On Pin On |
| Required Hydraulics | Dedicated Factory Installed Dedicated Factory Installed |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® CW-05 Coupler Overview
Cat® CW-05 Coupler - Coupling and Uncoupling
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments