Overview
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Key Specs
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Displaying 1-6 of 4
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 3038.8 lb/ft 4120 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Single Planetary Reduction Gerotor Motor - Single Planetary Reduction |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-83 L/min (11-22 gpm) 42-83 L/min (11-22 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Overall Width | 11 in 280 mm |
| Overall Length | 11.1 in 282 mm |
| Overall Height | 26.3 in 668 mm |
| Housing Diameter | 11 in 280 mm |
| Weight | 159.4 lb 72.3 kg |
| Motor Displacement | 15.3 in³ 250 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 71 RPM 71 RPM |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |