Overview
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Key Specs
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Displaying 1-6 of 4
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 815 lb/ft 1105 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Direct Drive Gerotor Motor - Direct Drive |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Optimal Hydraulic Flow | 75-90 L/min (20-24 gpm) 75-90 L/min (20-24 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 105-150 bar (1523-2176 psi) 105-150 bar (1523-2176 psi) |
| Overall Width | 11 in 280 mm |
| Overall Length | 11.1 in 282 mm |
| Overall Height | 27.8 in 707 mm |
| Housing Diameter | 11 in 280 mm |
| Weight | 152.6 lb 69.2 kg |
| Motor Displacement | 24 in³ 393 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 191 RPM 191 RPM |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |