Overview
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural andlandscaping applications.
Key Specs
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural andlandscaping applications.
Displaying 1-6 of 5
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 3037.3 lb/ft 4118 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Single Planetary Reduction Gerotor Motor - Single Planetary Reduction |
| Mounting Bracket Design | Skid Steer Loader Coupler Skid Steer Loader Coupler |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-83 L/min (11-22 gpm) 42-83 L/min (11-22 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Overall Width - With Bracket | 45.4 in 1152 mm |
| Overall Length - With Bracket | 23.5 in 598 mm |
| Overall Height | 36.8 in 934 mm |
| Housing Diameter | 9.9 in 252 mm |
| Swing Range | 102 degrees 102 degrees |
| Swing Range (fore/aft) | 120 degrees 120 degrees |
| Swing Range (L/R) | 102 degrees 102 degrees |
| Weight | 366 lb 166 kg |
| Motor Displacement | 15 in³ 250 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 71 rpm 71 rpm |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Auger at Work on a 908M Compact Wheel Loader
Cat® Auger at Work on a 277D Multi Terrain Loader
Cat® Auger Attachment at Work
Cat® Auger Attachment Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments