Overview
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Key Specs
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Displaying 1-6 of 4
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 1699.3 lb/ft 2304 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Direct Drive Gerotor Motor - Direct Drive |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-83 L/min (11-22 gpm) 42-83 L/min (11-22 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Overall Width | 11 in 280 mm |
| Overall Length | 11.1 in 282 mm |
| Overall Height | 29.6 in 751 mm |
| Housing Diameter | 11 in 280 mm |
| Weight | 199.1 lb 90.3 kg |
| Motor Displacement | 38.4 in³ 629 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 127 RPM 127 RPM |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |