Overview
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural and landscaping applications.
Key Specs
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural and landscaping applications.
Displaying 1-6 of 6
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 1699.3 lb/ft 2304 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Direct Drive Gerotor Motor - Direct Drive |
| Mounting Bracket Design | 2 Ton Mini Excavator Pin On 2 Ton Mini Excavator Pin On |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-83 L/min (11-22 gpm) 42-83 L/min (11-22 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Overall Width - With Bracket | 11.1 in 282 mm |
| Overall Length - With Bracket | 11.1 in 282 mm |
| Overall Height | 37.3 in 947 mm |
| Housing Diameter | 11 in 280 mm |
| Swing Range (fore/aft) | 70 degrees 70 degrees |
| Swing Range (L/R) | 76 degrees 76 degrees |
| Weight | 257.9 lb 117 kg |
| Motor Displacement | 38 in³ 629 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 127 rpm 127 rpm |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Auger at Work on a 908M Compact Wheel Loader
Cat® Auger at Work on a 277D Multi Terrain Loader
Cat® Auger Attachment at Work
Cat® Auger Attachment Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments