Overview
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Key Specs
Cat® Auger Drive Units are used as a replacement/upgrade to a customers already existing auger bracket.
Displaying 1-6 of 4
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 5034.6 lb/ft 6826 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Double Planetary Reduction Gerotor Motor - Double Planetary Reduction |
| Required Hydraulics | High Flow XPS High Flow XPS |
| Optimal Hydraulic Flow | 95-130 L/min (25-34 gpm) 95-130 L/min (25-34 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 207-290 bar (3002-4206 psi) 207-290 bar (3002-4206 psi) |
| Overall Width | 11 in 280 mm |
| Overall Length | 11.1 in 282 mm |
| Overall Height | 27.9 in 709 mm |
| Housing Diameter | 11.1 in 282 mm |
| Weight | 216.5 lb 98.2 kg |
| Motor Displacement | 2.7 in³ 44 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 81 RPM 81 RPM |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |