Overview
Unique design efficiently removes snow minimizing passes and reducing salt build up.
Key Specs
| Type | Back Drag Bar Back Drag Bar |
| Overall Width | 98.5 in 2501 mm |
| Working Width | 96 in 2438 mm |
| Weight | 350.1 lb 158.8 kg |
| Length | 33.2 in 844 mm |
| Overall Height | 16 in 406 mm |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
| Trip Edge Type | Rubber With Trip Edge Rubber With Trip Edge |
| Trip Edge Height | 6 in 153 mm |
| Trip Edge Quantity | 2 2 |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Snow Attachments at Work
Cat® Snow Push Attachment Overview
Cat® Snow Push Features
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments