Overview
Excellent versatility for re-handling, clamping, dozing, grading, leveling and dumping.
Key Specs
| Width | 89.1 in 2262 mm |
| Height | 39.5 in 1004 mm |
| Weight | 1718.9 lb 779.7 kg |
| Length | 37.5 in 952 mm |
| Capacity | 1.3 ft³ 1 l |
| Base Edge Thickness | 0.8 in 20 mm |
| Cutting Edge Thickness | 0.7 in 19 mm |
| Jaw Opening | 23.7 in 602 mm |
| Clam Angle | 76 degrees 76 degrees |
| Interface Type | Pin On Pin On |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Multi Purpose Buckets at Work
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments