Overview
Cat® Smart Grader Blade attachments are for cutting, moving and grading dirt, gravel, sand and virtually any other material used as a base.
Key Specs
Cat® Smart Grader Blade attachments are for cutting, moving and grading dirt, gravel, sand and virtually any other material used as a base.
Displaying 1-6 of 15
| Overall Width | 78.4 in 1992 mm |
| Blade Width | 78 in 1981 mm |
| Width - Fully Angled | 68.8 in 1747 mm |
| Optimal Hydraulic Flow | 50-86 L/min (13-23 gpm) 50-86 L/min (13-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 180-230 bar (2600-3340 psi) 180-230 bar (2600-3340 psi) |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Overall Length | 88.4 in 2246 mm |
| Overall Height with Masts | 104.4 in 2652 mm |
| Overall Height | 41.2 in 1046 mm |
| Weight | 1970.9 lb 894 kg |
| Tilt Angle Range | 15° Left/Right 15° Left/Right |
| Maximum Blade Angle - Right/Left of Center | 30 degrees 30 degrees |
| Blade Height | 17 in 431 mm |
| Ground Clearance | 6 in 152 mm |
| Maximum Cutting Depth | 4 in 102 mm |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Smart Grader Blades | Operating Tips
Cat® Smart Grader Blade Features and Benefits
Cat® Smart Grader Blade at Work
Cat® Smart Grader Blade with Assist
Cat® Smart Grader Blade at Work
ConExpo Demonstration of Cat® Smart Grader Blade
Cat® Smart Grader Blader Operator Tips