Overview
Designed for rough and finish grading in dirt, gravel, and light dozing.
Key Specs
Displaying 1-6 of 9
| Blade Width | 79 in 2007 mm |
| Width - Fully Angled | 68.9 in 1750 mm |
| Maximum Blade Angle - Right/Left of Center | 30 30 |
| Tilt Angle Range | +/-10 degrees +/-10 degrees |
| Blade Height | 28.2 in 716 mm |
| Overall Height | 30.7 in 779 mm |
| Length | 40.5 in 1028 mm |
| Weight | 1104.5 lb 501 kg |
| Cutting Edge Thickness | 0.6 in 16 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow w/14 pin Electrical Standard Flow w/14 pin Electrical |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-86 L/min (11-23 gpm) 42-86 L/min (11-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View