Overview
Cat® Box Blades are designed for grading and leveling. Each model is designed to operate both manually and automatically with the use of Laser or GPS grading systems.
Key Specs
Cat® Box Blades are designed for grading and leveling. Each model is designed to operate both manually and automatically with the use of Laser or GPS grading systems.
Displaying 1-6 of 11
| Overall Width | 99.4 in 2526 mm |
| Working Width | 95.9 in 2436 mm |
| Optimal Hydraulic Flow | 30-85 L/min (8-22 gpm) 30-85 L/min (8-22 gpm) |
| Requires Full Work Tool Control with Both Joysticks | Yes Yes |
| Optimal Hydraulic Pressure | 140-170 bar (2031-2466 psi) 140-170 bar (2031-2466 psi) |
| Overall Length | 81.2 in 2062 mm |
| Overall Height | 106.1 in 2694 mm |
| Weight | 2149.5 lb 975 kg |
| Tilt Angle Range | 15° Left/Right 15° Left/Right |
| Raise | 5 in 127 mm |
| Lower | 4 in 102 mm |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Leveling with Optional Dual Laser and Standard Fixed Masts
Grading with Optional Dual Laser and Standard Fixed Masts
Grading with Optional Dual 3D GPS and Rigid Masts
Cat® Box Blade at Work
Cat® Box Blade Production Study
Cat® AccuGrade™ Box Blade Attachment Overview
The Right Addition for Your Business: Box Blade on Cat® Compact Track Loaders
Cat® Box Blade Operating Tips
Cat® Box Blade with Trimble Earthworks Go!
Cat® Box Blade Working at the Professional Bull Riders Event
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments