Overview
Robust, high capacity design for moving dirt, gravel, livestock waste and snow.
Key Specs
Displaying 1-6 of 10
| Blade Width | 72 in 1829 mm |
| Width - Fully Angled | 66.3 in 1685 mm |
| Maximum Blade Angle - Right/Left of Center | 30 degrees 30 degrees |
| Blade Height | 24.2 in 614 mm |
| Cutting Edge Width | 74.5 in 1893 mm |
| Length | 29.6 in 753 mm |
| Weight | 690 lb 313 kg |
| Cutting Edge Thickness | 0.6 in 16 mm |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-86 L/min (11-23 gpm) 42-86 L/min (11-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Blade at Work
Cat® Blades at Work
Cat® Angle Blade Operating Tips
Cat® Angle Blade and Dozer Blade Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments