Overview
CG132B-12 600 KW
The Cat CG132B family of gas engines are perfectly tailored to the challenges of the power plant in an age of global value chains.
Key Specs
The Cat CG132B family of gas engines are perfectly tailored to the challenges of the power plant in an age of global value chains.
Enables operation of up to 25% hydrogen blend (by volume) with pipeline natural gas fuel.
Total Plant and Energy Management System (TPEM) gives you comprehensive and flexible digital control of your generator set�s efficiency and performance helping to reduce planning and installation costs.
Improved oil management with optimized cylinder and turbo chargers set new standards in terms of durability and reliability.
Displaying 1-6 of 4
| Continuous Rating | 600 kW @1.0pf 600 kW @1.0pf |
| Fuel Type | Natural Gas, Biogas, Hydrogen Blend (up to 25%) Natural Gas, Biogas, Hydrogen Blend (up to 25%) |
| Maximum Electrical Efficiency | 43.3% / 42.4% 43.3% / 42.4% |
| Maximum Standby Rating | 600 kW 600 kW |
| Frequency | 50 / 60 Hz 50 / 60 Hz |
| RPM | 1500 / 1800 rpm 1500 / 1800 rpm |
| Engine Model | CG132 CG132 |
| Displacement | 1604.9 in³ 26.3 l |
| Aspiration | TA TA |
| Bore | 5.2 in 132 mm |
| Stroke | 6.3 in 160 mm |
| Length | 151 in 3830 mm |
| Width | 70 in 1780 mm |
| Height | 85 in 2150 mm |
| Dry Weight - Genset | 15432 lb 7000 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreCG132-12 Gas Generator Sets
Efficiency at a New Level from Caterpillar | Cat® CG132B Gas Generator Set