Overview
Used for various winch self-retrieval or recovery applications requiring high line pull and smooth speed modulation.
Key Specs
Used for various winch self-retrieval or recovery applications requiring high line pull and smooth speed modulation.
Displaying 1-6 of 10
| Overall Length | 21.9 in 555 mm |
| Overall Height | 31.7 in 805 mm |
| Overall Width | 58.7 in 1490 mm |
| Weight | 610.7 lb 277 kg |
| Drum Barrel Diameter | 4 in 102 mm |
| Drum Flange Diameter | 8.2 in 209 mm |
| Drum Width | 10 in 254 mm |
| Recommended Winch Rope Diameter | 0.5 in 12.7 mm |
| Minimum Winch Rope Break Strength | 26599 lbf 12065 kgf |
| Maximum Line Pull (Bare Drum) | 18001 lbf 8165 kgf |
| Maximum Line Pull (Full Drum) | 12461 lbf 5652 kgf |
| Interface Type | Tool Interface Tool Interface |
| Drive Method | Planetary Planetary |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View