Overview
Excellent versatility for re-handling, clamping, dozing, grading, leveling and dumping.
Key Specs
| Width | 94.7 in 2406 mm |
| Height | 40.8 in 1037 mm |
| Weight | 1510.2 lb 685 kg |
| Length | 35.1 in 892 mm |
| Capacity | 1.35 yd³ 1.03 m³ |
| Base Edge Thickness | 0.8 in 20 mm |
| Cutting Edge Thickness | 0.7 in 19 mm |
| Jaw Opening | 35.4 in 900 mm |
| Clam Angle | 86 degrees 86 degrees |
| Interface Type | Pin On Pin On |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Multi Purpose Buckets at Work
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments