Overview
Excellent versatility for re-handling, clamping, dozing, grading, leveling and dumping.
Key Specs
| Width | 95.8 in 2434 mm |
| Height | 39.2 in 996 mm |
| Weight | 1787.9 lb 811 kg |
| Length | 39.5 in 1003 mm |
| Capacity | 1.7 yd³ 1.3 l |
| Base Edge Thickness | 0.8 in 20 mm |
| Cutting Edge Thickness | 0.7 in 19 mm |
| Jaw Opening | 42.7 in 1085 mm |
| Clam Angle | 83 degrees 83 degrees |
| Interface Type | IT Coupler IT Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Multi Purpose Buckets at Work
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments